Haber

İsrail’in ablukaya aldığı hastanede bebekler ölümü bekliyor

İsrailBaskınlardan kaçan binlerce sivilin barındığı, elektriği, yemeği ve suyu kesilen Gazze’nin en büyük sağlık kuruluşu Şifa Hastanesi’nde mahsur kalan ağır hastalar ve yeni doğan bebekler ölmeye başladı.

İSRAİL KUŞATMASI NEDENİYLE ÖLÜMLER BAŞLADI

Şifa Hastanesi’nde yaşanan elektrik kesintisi ve hizmet kesintisi nedeniyle 6’sı prematüre bebek olmak üzere toplam 20 kişi hayatını kaybetti.

HASTANEDEKİ HAYATİ EKİPMANLAR ÇALIŞMIYOR

Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye yaptığı açıklamada, tıbbi malzeme yetersizliği ve elektrik kesintisi nedeniyle dün yoğun bakım ve diğer servislerde yatan 7 hastanın hayatını kaybettiğini belirtti. Hayati ekipmanlarda meydana gelen elektrik kesintisi nedeniyle 6 prematüre bebek, 9 yaralı ve yoğun bakımdaki hastaların hayatını kaybettiğini belirten Ebu Silmiyye, İsrail ordusunun üç gün boyunca kuşattığı hastanede şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısının arttığını kaydetti. Daha önce bu sayı 20’ye çıktı.

“HAYATI RİSKİ ALTINDA 33 PREMATÜR BEBEK VAR”

Bu ölümlerin İsrail’in akaryakıt girişine izin vermemesi sonucu meydana geldiğine işaret eden Ebu Silmiyye, hastanede hayatı tehlikede olan 33 prematüre bebeğin daha bulunduğunu söyledi. Hastaneye sağlanan 300 litre akaryakıtın reddedildiği iddialarına ilişkin Ebu Silmiyye, “Bu sadece yalan ve iftiradır.” İfadesini kullanarak, İsrail’in sunduğu yakıtın “hastanenin jeneratörlerini yalnızca 15 dakika çalıştırabileceğini” söyledi.

YAKITIN HASTANEYE TESLİMİ BEKLENİYOR

Hastanedeki sağlık ve idari çalışanların bu kadar az miktarda akaryakıt almaları halinde hedef olmaktan korktuklarını belirten Ebu Silmiyye, İsrail’in akaryakıtın Uluslararası Kızılhaç veya herhangi bir uluslararası kuruluş aracılığıyla hastaneye ulaştırılmasını istediğini belirtti.

ŞİFA HASTANESİ DOKTORU: BEBEKLER TEKRAR ÖLÜYOR

İsrail’in füze, roket ve uçaklarla saldırdığı Şifa Hastanesi’nde görev yapan Hekim Fadya Malhis, çaresizliğini şu sözlerle dile getirdi; “İsrail hastanenin oksijen merkezini de vurdu. Kuvözdeki bebekler birer birer ölüyor. Doktorları çok hedef aldılar. Arkadaşlarımız şehit oldu. 4 gündür kimse çıkamıyor. Hatta bakan hemşire bile bakıyor. Pencereden dışarı ateş açıldı. Hareket eden herkesi vuruyorlar. Doktorlar hastaneden çıkamıyor, dışarıdakiler de hastaneye gidemiyor.” “Şehitlerimizi bile alamıyoruz. Karanlıkta küçük bir odada oturuyoruz, kimse kıpırdamıyor. Allah’a sığınıyoruz.”

Şifa Hastanesi doktoru Fadya Malhis.

“KADINLAR BEBEKLERİYLE BİRLİKTE ÖLECEK”

Doğum yapacak yer kalmadığını belirten Malhis, konuşmasına şöyle devam etti; “Ameliyathane bile çalışamaz durumda. Burası doğum yapılabilecek bir yer. Kadınlar bebekleriyle birlikte ölecek. Normal doğumsa evde yapabilirsiniz ama sezaryene ihtiyaç duyanlar için çok zor. Durum çok vahim, biz dünyanın haklarını affetmiyoruz, kimse bize yardım etmiyor.”

gonen-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu